Üks veider nähtus Hispaanias: OKUPA

Artjomil on üks tuttav turvafirma boss, kelle põhiliseks tegevusalaks ja spetsialiteediks (on selline sõna üldse olemas?) on okupadega tegelemine, ja eile käis ta meil stuudios videoshoodil. Ja nüüd ma lihtsalt pean seda okupa-teemat jagama noh!

Ilmselt pole teil aimugi, misasi see okupa veel on, sest Eestis sellist nähtust vist ei eksisteeri. Nii et ma seletan siis lähemalt.

Probleem on selles, et Hispaanias on seadused niivõrd veidrad, et juhul, kui keegi võtab su kodu üle, vahet pole kas see on tühjana seisev kinnisvara või oled sa ise parasjagu kusagil ära, siis politsei ei saa mitte midagi teha. Ja kui omanik läheneb sellele end tema koju sisse seadnud parasiidile või parasiitide kambale jõuga, läheb ta hoopis ise trellide taha.

Kogu loogika siin taga on, et inimest ei tohi kodust välja visata. Isegi kui see ei ole päriselt tema enda kodu või kui tal pole üürilepingut vms. Kui inimene on “kodus,” ei tohi politsei isegi tema dokumenti küsida. Välja saaks visata vaid siis, kui ta on alles värskelt sisse murdnud, esimese 48 tunni jooksul. Aga paar päeva hiljem saab ta juba öelda, et elab seal. Näe, isiklikud asjad ja voodi ja…

Sel turvafirmal on olukorra lahendamiseks selline kaval taktika – nad panevad ühe inimese (või pigem vist mitu) seda elukohta jälgima. Kui sissetungijaid on üks, on lihtne – niipea, kui ta väljub (poodi või kuhu iganes), teda enam sisse ei lubata ja kinnisvara on tagasi võidetud. Kui neid on mitu, läheb kauem aega. Väjub üks – enam tagasi ei saa. Väljub teine – sama lugu. Kuniks jääb vaid too viimane vennike alles, kes ei saa seal ju lõpmatuseni nädalate viisi passida, kas või süüa on ju vaja lõpuks osta.

Aga see tehnika ei tööta, kui mängus on mõni laps. Sest lapsi ei tohi mingil juhul tänavale elama saata. Sel juhul saakski ainult läbi kohtu ja mitme aasta jooksul lahenduse leida, kui siiski.

Nad pidid mõndadel juhtudel okupadega ka rahalisi kokkuleppeid tegema, kui näha, et palju rahvast ja see passimismeetod nädalate pikkuseks võib venida. Et odavam on neile see paar tonni maksta välja kolimise eest, kui pikaajaliselt ööpäevläbi ukse ees valvemehi pidada…

See tüüp rääkis, et nüüd peale koroonamasu on tööd ikka eriti palju. Eriti just nendes välismaalaste piirkondades. Hiljuti oli näiteks üks araablaste villa paariks kuuks üle võetud ja kuniks nad selle tagasi said, olid okupad kogu mööbli, mootorpaadid, golfivarustuse jne ära müünud. Tühi maja. Ja täitsa lõpp, politsei ei saagi midagi teha.

Nii et jah, kel Hispaanias tühjalt seisev kinnisvara, tasub kindlasti valve ja signalisatsioon peale panna. Et kui keegi sisse murrab, saab politsei kohe sekkuda, enne kui jõutakse ära okupeerida. Ja üürnike tuleb samuti hoolega valida. Näiteks kui üürnikeks on lastega pere, siis isegi vaatamata sellele, et nad ei maksa või on üürileping lõppenud – omanikul ei ole absoluutselt mitte mingisugust õigust neid välja visata, kui nad minna ei taha, ei aita isegi kohtusseminek.

Nüüd ma saan täitsa aru, miks vahel kui mõnda korterit vaatama või pildistama minna, on täiesti tühjal korteril signa peal olnud. Mäletan, et tookord seal mustlaste rajoonis, kus eelmine kevad korterit vaatasime, polnud korteris isegi köögimööblit, no mitte kui midagi, mida keegi varastada võiks soovida. Ja mina isekeskis imestasin, et miks nad küll signa on pannud. Ja noh, paar kuud hiljem, karantiiniajal oligi sinna korterisse ka okupa tulnud, vaatamata sellele signale, ilmselt mõned naabritest.

Just hiljuti käis uudistest läbi, kuidas üks inimene oma kodust tuba välja üüris ning kuna see üürnik oli totaalne räpakoll, siis palus omanik tal toa ära koristada. Kui toakoristusest asja ei saanud, siis tahtis teda lõpuks üldse kodust välja visata ja üürnik kutsus seepeale politsei. Ja käeraudus viidi ära hoopis see omanik… Eestis öeldakse selle kohta JOKK, eksole?

Kohalikud kinnisvaraomanikud ise näiteks soovitavad üürnikeks võtta tudengeid (sest need kolivad ju kunagi ikka ära ega plaani aastakümneteks sina korterisse konutama jääda) ja välismaalasi (sest need on maksmisega punktuaalsemad/rikkamad/oma õigustega vähem kursis olevad jne)

Kusjuures tookord kui meie eelmine omanik otsustas üüri lambist 100 eur tõsta, ütles üks hispaanlasest naabrimees meile kohe, et cmoon, esiteks tal pole ju seaduslikult üldse mingit õigust üüri tõsta, ja parem ärge makske talle üldse mitte midagi sest ega ta teid lastega ju välja visata ei tohi. A näed me lollid välismaalased maksime ikka kohusetundlikult selle sota iga kuu juurde…

Ma usun, et eks nad kunagi neid seadusi veits modivad ja mudivad ja selline anarhia lõppeb ära, aga seniks jääb vaid imestada, et kuidas küll tänapäeva moodsas EL riigis sellised asjad saavad üldse toimuda.

Rubriigid: Malaga, Minu Hispaania, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

3 Responses to Üks veider nähtus Hispaanias: OKUPA

 1. Piret ütles:

  Wow! Paneb tõesti imestama.

  Liked by 1 person

 2. Kirke ütles:

  Seda nimetatakse eesti keeles skvottimiseks

  Meeldib

  • Mar ütles:

   See ilmselt mingi tunnetuse küsimus, minu jaoks on skvottimine alati olnud selline natuke poliitiline, natuke punk või hipilik või maailmarändurlik nähtus. Aga see nähtus, millest siin see tuttav inimene rääkis ja mis nüüd aeg-ajalt ja eriti just koroona-ajal meediast läbi käib, on pigem kriminaalsem, kus ongi taga mingid maffiajõugud jne. Aga jaa, loomulikult saab selle kõik ühte potti visata ja skvottimiseks nimetada. Minu jaoks lihtsalt väike vaks vahet neil asjadel, ja selle turvafirmatüübi jaoks näiteks ka.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s