Valged seinad

Jätkates selle Vennaskonna lauluga, siis sõnad läksid edasi nii:

Valge katusega

lumivalges päevas,

valged seinad,

valge lagi,

valged pilved taevas.

Katused on meil pigem punased ja pilvi enamasti taevas ei ole, aga need valged seinad, need on küll vägagi teemas.

Üks suurimaid erinevusi Hispaania ja Eesti kodusisustusstiilide vahel ongi minu meelest siinsed valged seinad. Noh, lisaks kivipõrandatele, eksole. Eestis on (või noh, kümme aastat tagasi igatahes veel oli) tapeet A ja O. Hispaanias seevastu ei kasutata ÜLDSE tapeeti. Üliharva. Seinad on kas valgeks värvitud, või on mõni seintest näiteks aktsentvärviga. Või on mõnikord valge asemel mingi muu hele värv kasutusel – kollakad-beežikad toonid nt.

Lastega on need valged seinad korraga nii needus kui õnnistus. Vähemalt minu omadega küll. Selline tunne, et nad kõnnivad mööda seinu. Käte peal. Peale söömist ja enne kätepesu. Poolteist aastat peale siiakolimist vaatasin õudusega, KUI mustad need seinad meil juba on. Müstika! Samas on probleemile ju lihtne lahendus – uus kiht värvi peale. Ma kujutan elavalt ette, et kui neid värvikihte aastate jooksul väga palju saab (nagu meil…), jääb korter seestpoolt aina pisemaks ja pisemaks…

Igatahes on värvimine miljon korda kiirem töö, kui tapeetimine. Oi, kuidas ma ei armastanud tapeetimist. See liimiga mässamine, mustri kokkujooksutamine. Mõõtmine, lõikamine. Õhumullid. Samas seina värvimisega saavad isegi lapsed hakkama! Nii et saigi see värvimine siin ette võetud, Artjom ja Daniel toimetasid, samal ajal kui mina köögitoimkonnas olin. Sai ilusam küll!

P.S. Panin siin kirjutamise taustaks Vennaskonna mängima, ohhh, milline nostalgia.

Vennaskond – Disko. Muusika mängib ja kuskilt on tuttav see tunne ja valu.
Mälestus. Igatsus. Ammu on lõppenud ahastav nutt.
Rubriigid: Veini kõrvale lobajuttu, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

7 Responses to Valged seinad

 1. Alex ütles:

  Pahtel, kuivamine, lihvimine, koristamine, krunt, kuivamine, 1x värv, kuivamine, 2x värv, kuivamine. Jeah. Kiire tõesti see värvimise värk . 🤣

  Meeldib

  • Mar ütles:

   Korralik kasutusesolev sein, milleks seda pahtlit ja lihvimist ja krunti ja neid mitmeid värvikihte? 😉
   Meil ühest tavakihist täiesti piisas, et veekindlale mustusele üks-null teha.

   Meeldib

 2. Anu ütles:

  See lõputu pahteldamine on ilmselt teemaks nõukaaegsetes kortermajades. Aga mida kipsplaadi peal pahteldada on? Lisaks on tänapäeva värvid nii kvaliteetsed, et katavad hästi ja kuivavad kiiresti, mingit eraldi kuivamise aega küll pole vaja jätta.

  Kanadas ei ole samuti üldse tapeeti, kõik seinad värvitud. Lastega hea lihtne, ma olen juba nii terve toa üle võõbanud kui ka niisama üksikuid värviparandusi teinud, mis on veel eriti mugav. Tükikest tapeeti ei paranda ju kuidagi ära, rääkimata sellest, et poolt seina asendada. Täpselt sama värvi leiab iga nurga pealt, täpselt sama tapeeti ei pruugi isegi samal päeval ostes saada, ma mäletan juba lapsepõlvest, et pidi seerianumbreid jälgima ja teise numbriga (aga muidu samal) tapeedil võis olla väike (aga selgelt nähtav) toonierinevus.

  Rääkimata sellest, et värvida on tore – muudkui tõmbad siuh säuh rulliga ja ongi juba valmis. Tapeediga see paanide valmislõikamine, mustri kokkuklapitamine, seinakontaktide väljalõikamine ja muu kaasnev on ikka jube töö. Ja kui seinad siis ideaalselt sirgelt ei jookse, ei ole just meeldiv neid paane ilusti kokku jooksma panna.

  (muide, ma ei teagi, mis riikides peale Venemaa ja teiste endiste Nõukogude Liidu maade tapeeti armastataks – äkki keegi oskab öelda?)

  Liked by 1 person

  • Mar ütles:

   Issand ma need seinakontaktid jne täitsa unustasin, see oli kõige tüütum osa! Terve päeva töö üks tuba üle tapeetida ikka noh. Kord kümne aasta jooksul max viitsib seda mu meelest teha, kui üldse 😀
   Meil kusjuures on siin vana maja ja kiviseinad, aga kuna me seina nooli ei lase või toas kivipalli ei mängi, siis ma ei kujuta ette, kuidas nad ebaühtlaseks-auklikuks-muhklikuks muutuda saaks. Ilmselt kui välja koliks, siis jah pahteldaks enda järelt piltide-riiulite puurimisaugud kinni, aga niimoodi iluravi tegemiseks tõesti kiht värvi ja valmis, väga mugav 🙂

   Meeldib

 3. punanemammu ütles:

  Värvimine on tõesti lihtne viis värskendust teha. Meil on majas värvitud seinad, va laste tubades, seal on tapeet. Ausalt selle vahetamise jätsin küll proffidele. Kui nad välja kolivad, vaatan, mis teen. Alumisel korrusel tahaks oma magamistuppa sidrunitega tapeeti ühte seina, teised seinad on värvitud 😉 Ainult, küsimus on, kes selle paigaldab, sest kodumaal on hetkel remondimeestel sellised hinnad, et valus hakkab ja oskajaid mehi/naisi napib, nõutud ning järjekorrad pikad. Nende käes on sellise tapeedi panek 1-2-3 ja valmis. Mul läheb vähemalt kaks päeva.
  Hm, mõtlesin, et kus veel tapeeti armastatakse – üks riik, kus olen alati seda kohanud on Inglismaa 🙂 Uuemates majades on muidugi värvitud seinad, va magamistoad – seal on traditsiooniliselt tapeet (vähemalt nendes kodudes, kus olen käinud).

  Liked by 1 person

  • Mar ütles:

   Kusjuures osad sisedisainerid on viimastel aastatel Hispaanias ka magamistubades ühte seina ilutapeeti panema hakanud, tavaliselt voodipeatsitagusesse. Nende jaoks on see midagi uut ja eksootilist 🙂

   Meeldib

 4. Alex ütles:

  Täiskasvanud inimesed, kes mööda seinu ei kõnni, egas neil pruugi juhtudagi, et kipsplaat pahtlit vajab. Ja kui ei ole perfektsionismiviirust ka veres, mis poolt millimeetrit tasapinnaerinevust pimedas nurgas märkab – värv sõidab vägagi. Tõesti hea ja lihtne hooldada. Olen isegi tapeeti eeldavasse kohta efektvärvi ja mustrit värvinud, et hooldamine lihtsam oleks. Aga nunnule vana hea Inglismaa tapeedile on vahel ikka patt ära öelda.

  Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s