Gibraltar

Tahtsin siin juba mõnda aega tagasi teile Gibraltarist rääkida – noh ta siinsamas kiviga visata ju ja olen nende olukorral ikka ka vahepeal silma peal hoidnud, eriti kuna aasta alguses teda meil siin ajakirjanduses pidevalt eeskujuna välja toodi, ikkagi paik nr 2 maailmas, kus KOGU elanikkond sai kiiresti koroona vastu vaktsineeritud (kui meie olime siin kevadel alles kuskil 9% peal, oli neil juba 100% ja rohkemgi tehtud).

Ühesõnaga, see on siin Hispaania lõunarannikul asuv Inglismaale kuuluv kaljukamakas, linnake, kus elab umbes 30 000 inimest. (+ahvid, ärgem ometi ahve unusta!!!)

Gibraltaril algas koroona sama hullult, nagu meilgi siin Hispaanias ja neil oli samuti totaalne mitmekuune lockdown (2020 kevadel). Kõik olid hullumas. Peale lockdowni tuli suvi ja maskid ja sügisel/talvel hakkas kõik jälle uuesti allamäge minema. No ja siis said vaktsiinid valmis, eks.

Aga kui meil siin kulges vaktsineerimine samas tempos, kui mujal Euroopaski, käisime Eestiga suht ühte jalga, siis Gibraltaril otsustati koroonale kohe pauguga üks-null ära teha ja alates 2021 jaanuarist saigi kogu elanikkond paari kuuga vaktsineeritud. Üle saja protsendi täiskasvanud elanikkonnast lausa, sest vaktsineerimiskavasse võeti ka need mitu tuhat inimest, kes elavad Hispaanias, kuid käivad igapäevaselt Gibraltaril tööl. Operation freedom oli selle vaktsineerimiskampaania hüüdnimeks. Ja kes siis vabadust ei tahaks!

(mul tuli kohe silme ette Eesti filmiklassika ja “Meie reliikvia on VABADUS!” 😀 )

Umbkaudselt on arvestatud, et 3% täiselisest elanikkonnast jättis end siiski vaktsineerimata. Aga endiselt, supertulemus! Praeguse seisuga on Gibraltaril lõplikult vaktsineeritud 39 143 inimest. Täitsa hea eeskuju ju!?

Ja mis siis juhtus. Paar kuud tagasi, kui meil siin oli veel välitingimustes ka maskikohustus ja üldse miljon piirangut, oli Gibraltaril pidu ja pillerkaar, maske ei pidanud enam kasutama, üritused toimusid jne. Paradiis noh! Aga kaua see paradiis ei kestnud ja praeguseks on olukord jälle hull, maskikohustus tuli uuesti tagasi, üritused keelati ära, igasugused muud piirangud. Igapäevaselt nakatub keskmiselt 23 inimest koroonasse. Ja lõviosa nakatunutest on needsamad vaktsineeritud täiskasvanud residendid, igas vanuses. Mõned vaktsineerimata haigestujad on ka, aga enamus neist on lapsed, pluss mõned need, kes juba varem läbi põdenud (iga päeva uued haigestunud tuuakse vanusegruppide kaupa välja ja lisatakse juurde ka info, kas inimene oli vaktsineeritud või mitte ja kas resident või külastaja jne) Vaatan siit Gibraltari ametlikust infost, et viimase seitsme päeva koroonanäit 100 000 elaniku kohta on 486, mmis on suht sama, mis meil Hispaanias ligi 60% vaktsineermise juures.

Nii et sorry, kui teil nüüd lootused alla toon, et vaktsineerimine see imerelv on, mis ühiskonna lahti ja piiranguteta hoiaks. Nop, ei ole. Isegi, kui “üle 100%” ära vaktsineerida, nagu Gibraltaril.

Vaktsineerimine riigiti: Gibraltar, Hispaania ja Eesti.

P.S. Ma märgin igaks juhuks ära, et ma ei ole vaktsineerimisvastane (ega ka tulihingeline pooldaja), jälgin huviga teemat ja kaalun, kas minna või mitte (meil siin jõudis alles praegu järg meievanuste kätte). Aga mind häirib, et sellised Gibraltari-näited meedias maha vaikitakse, samas kui kevadel teda nii usinalt eduloona välja toodi, ma ise ka ju tookord õhinaga jagasin ja rääkisin, et ohhooo, kui äge. Ja väga häirib, et inimesed on nii leeridesse läinud sel vaktsiiniteemal ja üksteist sõimatakse ja kõigil on enda arust kindlasti 100% õigus ja teine pool on ilmselgelt lollakas/lammas/vms. Must või valge. Halli pole olemas.

p.p.s. Hispaania keelas Astra Zeneca kasutamise üldse ära.

p.p.p.s. Mis värk sellega on, et kui vaatan vaktsineerimise protsente riigiti, siis Hispaania kohta näitab nt 3.aug seisuga 59% lõplikult vaktsineerituid ja Eesti kohta 38% – mulle on eesti meediast kuidagi suurem protsent meelde jäänud? Arvasin alati, et suht sama, mis meil.

Rubriigid: Veini kõrvale lobajuttu, sildid: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

4 Responses to Gibraltar

 1. epp ütles:

  Mu meelest oled sa selle P.S. lõiguga kümnesse tabanud. Olen sinuga absoluutselt ühte meelt.

  Liked by 1 person

 2. Indigoaalane ütles:

  Numbrite osas- võimalik, et need tulevad viitega + arvestusmetoodika võib olla erinev- st kas kogu elanikkond või täisealised.
  Mina olen algusest saadik olnud (Rootsi) meelt, et nakatumine ei ole oluline, oluline on ära hoida surmasid ja haiglate ülekoormust. Seda, et vaktsiiinid ei hoia ära nakatumist ja nakatamist on ju tegelikult algusest saadik räägitud (vähemalt Eestis ja mina tean seda) + seda et mutatsioonid tekivad kiiremini, kuni maailm karjaimmuunsuse saavutab.

  Aga see selleks. Küsimus on, et mis on variant B? Sureb kes sureb? Hoiamegi majandust aegade lõpuni kinni? Või kuidas?
  Mina ei ole enam nõus kodus istuma ja maski kandma. Vaktsiin annab vähemalt selle lootuse, mis ülal kirjas. Jah, nakatume ja nakatame, aga surmasid on vähem, ja mõni meedik saab vahepeal puhkusele.

  Liked by 1 person

  • Indigoaalane ütles:

   Hakkasin mõtlema, et huvitav, kas võib olla mingi seos sellesga, kui suur on noorte osakaal rahvastikust. Nemad on ju vaktsineerimata.
   Gibraltar 0-14 years: 20.24%
   Spain 14,4%
   Israel 27,3%
   GB 21,3%
   Eesti 16,5 %

   ehk siis, kui mu teooria pädeb, siis Israel, GB, Gibraltaris peaks olema karjaimmuunsuse saavutamine keerulisem, kui nt Hispaanias ? Lapsed kannavad ju endiselt viirust edasi.
   Kahjuks on siin muidugi väga palju muutujaid ja ilmselt väga lineaarset seost tekitada ei saa. Aga selle vöiks meeles hoida juhuks, kui kõik riiigid saavad 15 + elanikkonna 100% vaktsineeritud 🙂

   Meeldib

   • Mar ütles:

    Noh, Gibraltari näitel kannavad siiski täiskasvanud vaktsineeritud ka omavahel viirust edukalt edasi ja satuvad haiglasse jne, ma kahtlen, et asi on puhtalt lastes. Ilmselt need uued tüved? Oleks jaa põnev, kui keegi spetsialist selle Gibrltari lahti seletaks. Või keegi, kes seal elab ja rohkem kursis.
    Ma ise olen vaktsineerimist kaalunud mitte oma tervise pärast, vaid just selleks, et oma panus anda kogu jama lõppemiseks, aga Gibraltari näitel ei ole lõpuks ikka mingit vahet, mis see vaktsineerimise % on, maskid ei kao kusagile, majanduspiirangud samuti mitte, üritused on keelatud jne. Võib ju öelda, et haiglates on neil nüüd vähem inimesi, aga meil 60% juures on ka sama efekt. Ja fakt on ju see, et me ei jõua maailmas kunagi isegi Gibralatari vaktsineeriituse juurde, ammugi siis veel suurema protsendini. Teoorias on vaktsineerimine ju vabatahtlik, aga isegi sundkorras ei jõuaks, alati on neid, kel tervislikud vastunäidustused jne.
    + mind natuke üllatab, et kui alles hiljuti räägiti, et vanurid ja riskigrupp vaktsineerida ja elu on lill, siis nüüd nii kiiresti on laste vaktsineerimine teemaks tulnud.
    Aga eks näis, ma siin ikka piilun seda Gibraltarit edasi ja ehk ikka läheb mingi hetk normaalseks olukord.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s