Loeme siin tibusid

Mõnda aega tagasi avastas Artjom, et fotostuudio akna taga istub meil lillepotis tuvi. Oli seal nagu kivikuju, aga surnud siiski mitte, lihtsalt ei kavatsenudki lillepoti pealt kusagile liikuda ega üldse reageerida. Teeskles, et teda pole olemas, et on nähtamatu. Kuna Artjom toimetas stuudios pikemalt, siis mõned tunnid hiljem uuesti lillepotti piiludes vaatas sealt vastu hoopis teine, tumedam tuvi, kes liikumist nähes kohe ehmus ja minema lendas. Ja ohhhooo, mis tore vaatepilt selle peale avanes – lillepotti oli pesake punutud, või noh, paar oksakest veetud ja siis kaks muna munetud.

Tuvipesa! Kes on seda varem näinud? Ma olen elus päris palju linnupesi näinud, linnufänn nagu ma olen, aga tuvipesa küll mitte. Tuvipoegigi mitte. Tuvid on vist mu kõige vähemlemmikud linnud üldse ja kuidagi pole nende eluskorralduse peale pikemalt mõtlema jäänud. Tunduvad sellised mitte kõige kaunimad linnud ja mõeldes tuvile, ei seostu nendega ka sõna “tark”. Kuigi… tuvid on ju lausa kirju vedama dresseeritud, seega nutti neil siiski peaks olema… Ja kui järgi mõtlen, siis meeldib mulle neid pildistada ka, on täitsa fotogeenilised teised. Aga stuudio juures on nendega pigem häda, sest nad kogunevad akende kohale avaustesse ja lagastavad seal mõnuga. Inimesed panevad öökullikujusid akende taha, aga need ka eriti ei mõju.

picassotuvi

Aga mis sest, et tuvid elavad juba ammu-ammu inimestega kõrvuti (polegi vist tuvivaba linna olemas), siis palju me neist üldse teame? Kas tuvitibud üldse eksisteerivad või nad sünnivadki valmis tuvidena?

Ma sain nüüd näiteks teada, et nad on paarilinnud ja oma kaaslasele terve elu truud. Mune hauduvad kordamööda, tibude eest hoolitsevad koos.

Piilusime mitu nädalat oma lillepotti – kord istus seal üks, kord teine tulevane lapsevanem. Heledam tuvi oli väga pesatruu ega teinud väljagi, kui akna peale tulime. Tumedam tuvi lendas alati minema. Mune jäigi kaks, juurde ei tekkinud. Ausaltöeldes on see lillepott päris pisike, imestasin iga kord, et kuidas neil seal õnnestub istuda. Aga noh, ise valisid omale, ju siis tundus mugav…

Ja siis lõpuks paistis sealt alt midagi, aga mis täpsemalt, jäi esialgu saladuseks, sest see hele tuvi istus “pesal”. Järgmisel päeval sattus tumedam tuvi olema ja saigi tibukesi näha.

Nüüd peaks umbes kuu minema, kuni beebikesed normaaltuvi mõõtu kasvavad ja siis nad lendavadki juba ennast maailmale ka näitama ning kellegi õlale lärakat laskma.

Rubriigid: Veini kõrvale lobajuttu, sildid: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

4 Responses to Loeme siin tibusid

 1. Indigoaalane ütles:

  Oi, sa oled ikka väga salliv inimene 🙂 mul õnnestus üks pesakond rõdul üles kasvatada ja sealtmaalt võitlen elu hinnaga, et ei kunagi enam.. 🙂
  See suureks kasvamine oli üsna lärmakas ja räpane ja võttis kaua aega….

  Liked by 1 person

  • Mar ütles:

   Kujutan ette, et rõdu peal ongi hullem, sest seal tahaksise ka käia. Meil on see aknatagune nagunii sadade tuvide poolt juba eelnevalt täis rokatud, see pesakond loodetavasti ei suuda asja enam hullemaks teha. Aga eks ma varsti näen 😀

   Meeldib

 2. punanemammu ütles:

  Meil on metstuvid, ilusad ja väärikad, kauni halli sulestikuga. Väga nauditavad isendid, viisakad. Härra Tuvi käib õhtuti proua Tuviga jalutamas, promeneerivad kahekesi meie väikesel teel. Kui paar aastat tagasi oli neid üks paar siis tänaseks on neid kümmekond. Pesa on teinud kuuseheki (5-7 meetrised puud) sisse. Metstuvid on vist teistsugused kui linnatuvid…võõristan linnatuvisid, nad on räpakad.
  Tuvilapsi ei ole mina näinud, küllap kasvavad nii märkamatult suureks, et mul pole aega märgata.
  See-eest võitlen toonekurgedega, kes armastavad maja katusel seista ja see, mis nende seest välja tuleb hävitab elus looduse (muru muutub pruuniks), rääkimata sellest, et maja katus ja sein on ühtlaselt jamaga kaetud – süvapesu, mis tähendab ka kohe värvimist.

  Liked by 1 person

  • Mar ütles:

   Metstuvid on ilusamad, tõesti.
   Ma arvan, et need uued kaheksa tuvi on selle esimese paari järelkasv 😀
   Toonekurgedel pesa kusagil lähedal?

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s