Botaanikahuvilise ülestähendused: mida hekki

See on nüüd ainult minusugustele taimehulludele.

Panen siin ringikäies alati kahte liiki taimi tähele. Esimesed on need, mis juba Eestist tuttavad, a la “mida sina, vana sõber siin kaugel lõunas teed?” Ja teised on eksootika, mida pole põhjapool kohanud. Tegelikult on veel kolmas grupp ka – need, mis Eestist on tuttavad potililledena, aga siin on hoopis teistes mõõtmetes, suured puud või põõsad. Kummipuud, hibiskused jne nt.

Oma siinsetest lemmikpuudest olen ma väga põgusalt juba varem bloginud (kategooria “botaanikahuvilistele” alt leiab üles, kel huvi), nii et mõtlesin, et võtaks seekord hoopis põõsad ette, sest nood jäävad oma värvilisusega ka koguaeg silma, eriti praegu talvisel ajal.

HARILIK TULITROMPET Pyrostegia venusta

Hispaania keeles bignonia de invierno (talvebignoonia), trompetero naranja (oranž trompetimängija)

vaibad müüri peal tuuldumas

Praegu, talvel õitseb selline põõsas (õigemini isegi heki- ja ronitaim), mille nimi on harilik tulitrompet. Kuigi minu meelest temas midagi harilikku küll ei ole, täitsa eriline taim on. Ta mitte lihtsalt ei õitse, vaid lausa leegitseb, eksole. Muul ajal on ta tavaline roheline hekk ja ei oskaks arvatagi, et ta talvel lõkkele tööb. Haljastuses on üsna levinud, kuigi pole tegelikult kohalik liik, vaid hoopis Lõuna-Ameerika päritolu.

BUGENVILLEA Bougainvillea

Hispaania keeles bougainvillea, buganvilla

Mu totaalne lemik! Kui mul oleks siin Andaluusias oma majake, kasvaks pool aeda erinevaid bugenvillea liike täis. Istuksin põõsa all kuuma päikese eest varjus ja jooks hommikukohvi, just nagu mõnel postkardil. Bugenvillea pakub silmailu suht aastaringselt ja on oma efektsetes toonides minu meelest ülimalt andaluuslaslik, ronides kõikjal seintel ja müüridel. Kõige tavalisem ja levinuim on lilla bugenvillea. Aga lisaks on vanaroosad, fuksiaroosad, oranžid, kollased, valged, punased.. . Tema õied on tegelikult pisikesed ja pea märkamatud, need valged silmakesed seal keskel, värvi-ilu eest kannavad hoolt hoopis õisi ümbritsevad kõrglehed.

Kuigi bugenvillea tundub nii tüüpiline vahemeremaade taim olevat, on ta tegelikkult samuti sissetoodud liik ja pärit hoopis Lõuna-Ameerikast.

SUUR KULDKARIKAS Solandra maxima

Hispaania keeles solandra/copa de oro

Jällegi üks üsna levinud hekitaim, sest näeb kaunis välja, lõhnab hästi, on tugev (talub edukalt nii kuiva kui tuuli-torme) ja on kiire kasvuga. Pärit Mehhikost. Mürgine, hallutsinogeenne – Mehhikos kasutati teda vanasti nt riitustel.

OGALINE LANTAAN Lantana Camara

Hispaania keeles lantana/bandera española

Üks väga levinud põõsas haljastuses. Hekina, niisama põõsana. Lantanat hüütakse ta punase ja kollase värvi tõttu ka hispaania lipuks (bandera española). Tegelikult on ta jällegi üks sissetoodud liik, nagu enamus haljastuses kasutatavaid taimi. Põnev on see, et sama põõsas on eri ajal hoopis eri värvi õitega. Vahepeal kollasem, vahepeal oranžim, vahepeal punane. Üks lantaanihekk, mis laste kooliteele jääb oli alles paar kuud tagasi lipuvärvides. Nüüd aga täiesti punane.

HIINA SINIVIHM Wisteria sinensis

Hispaania keeles wisteria/ glicinia

Sinivihm on hoopis liaan. Tõeliselt dekoratiivne ja ilus, magusa lõhnaga, pärit Hiinast. Malaga botaanikaaia kuulus sinivihm on üle 160 aasta vana ja kuni 20-meetriste liaanidega. Õitseb märstsis-aprillis kõgest paar nädalat ja meelitab rohkelt imetlejaid (ja mesilasi).

MADAGASKARI DOMBEIA Dombeya x cayeuxii

Hispaania keeles dombeya, arbol de las hortensias, rosa de Mexico

Õitseb vaid talvel, umbes detsembrist märtsini. Imekaunite roosade õiekobarate ja suurte lehtedega puu/põõsas.

LAMBIHARJAPUU ehk PUDELIHARJAPUU Callistemon

Hispaania keeles limpiatubos, limpiabotellas, arbol del cepillo jne

See Austraalia päritolu põõsas on kuulus just oma pudeliharju meenutavate õisikute pärast. Huvitav, et tal on eesti keeles nimeks lambihari, mitte pudelihari, nagu paljudes teistes keeltes. Võibolla pandi nimi nii vanal ajal, et meil kasutati alles õlimampe ja neid puhastati mõne sarnase harjaga? Või mõtles nimeandja hoopis, et mingi lambikas hari…

Õitseb suvel (juuli, august) ja on siin Lõuna-Hispaanias haljastuses üsna levinud, sest talub imehästi kuuma ja vajab palju päikest (nagu mina!).

KÕRV-TINAJUUR Plumbago auriculata

Hispaania keeles jazmin azul, celestina

Kas ma olen ainuke, kellele tundub, et eestikeelsed nimed annavad vahepeal ikka soovida. Kes pani ta nimeks kõrv-tinajuur ja kas keegi seda ka kasutab? Igatahes on tegu taaskord ühe kauni ronitaimega. Õitseb pikalt, terve suvepoolse poolaasta.

HARILIK OLEANDER Nerium oleander

Hispaania keeles adelfa

Ilmastikukindel ja väga dekoratiivne kohalik liik, seega kasutatakse vaatamata sellele, et ta on mürgine, haljastuses üsna palju. Näiteks kiirteede ääres, aga ka linnahaljastuses. Ka looduses näeb teda tihti (jõgede servades nt). Teda peetakse üheks maailma mürgisemaks ja toksilisemaks taimeks. Näiteks ühe lehe söömine on juba surmav. Taimemahla kokkupuude nahaga võib tekitada allergilist reaktsiooni, silma sattudes võib pimedaks jääda jne.

METSSPARGEL Asparagus acutifolius

Hispaania keeles espárrago silvestre

Ja lõppu veel üks kohalik metsapõõsas, seekord söödav. Taime eestikeelne nimetus on trigueroaspar, aga ma kutsun teda ikka jonnakalt metsspargliks. Pildi pealt pole ehk näha, äge väga okkaline tegelane. Metsas matkates krabab pidevalt säärest kinni ja noh, metsaalused on neid üsna täis. Aga kevadesed uued võrsed on pehmed ja söödavad. Mina lõikan nad näíteks omleti sisse ja yummmm!

Rubriigid: Botaanikahuvilistele, Fotograafia, Malaga, Matkamine, sildid: , , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

8 Responses to Botaanikahuvilise ülestähendused: mida hekki

 1. punanemammu ütles:

  Arvestades asjaolu, et täna öösel sadas kodumaal maha taaskord lumi…siis Sinu postitus tegi üheltpoolt südame rõõmsaks ja teisalt torgi üks okas, mis tahaks ka selle ilu keskel olla ja nautida. Olen paari põõsast proovinud kodumaal kasvatada…kuid on sellised äbarikud ja no ei saa asja ja loobusin. Mul on toatingimustes üks “vahalille” meenutav taim, mis Hispaanias õitseb ja kannab vilja, selliseid viigimarja suuruseid munasid. Viimati Hispaanias olles – tegin isegi pildi sellest viljast 🙂 Oli teine kohe mul akna all.
  See torkiv metspõõsas jääb igaveseks ajaks meelde, Hispaania metsalused on seda täis ja oktoobris on tõeliselt tüütu tegelane, mul olid jalad täiega kriibitud. Peale vaadates süütu taimeke ja kui jalgupidi sisse astud, oh õudust, mida korda saadab.
  Aitäh ilu loomast ja lugejani toomast 🙂

  Liked by 1 person

  • Mar ütles:

   💟
   Enamasti jääb potililledena valgusest puudu Eestis küll jah. Aga olen mitmelt poolt kuulnud, et bugenvilleat on isegi edukalt õitsema saadud Eestis ka.
   Oi, see torkiv põõsas jaa, paljasääri veristab kriimuliseks, seeliku/kleidiga tõmbab põõsasse, teksadega enamvähem ok, jäävad jalad isegi terveks, kuigi torkeid on tunda. Üldse on suur osa metsataimi kahtlaselt verejanulised siin Hispaanias 😀

   Meeldib

 2. Kairi ütles:

  Uff, no ma ei tea, kas nüüd saab topelt, aga kommenteerin uuesti, sest eelmine kadus ära kuskile.
  Nii tore postitus. Bougainvillea ka minu suur lemmik juba ajast, mil lõuna pool reisimas sai käidud. Oleander muidu tundub juba natuke võsataim olevat, aga kreemika-roosaka topeltõiega variandi ma ükskord kindlalt enda aeda muretsen. Kusjuures ei teadnud, et ta niii mürgine on. Seda jah, et mahl tekitab ville ja lõikamisel vaja kummiülikond üll visata. A noh, enamus ilusad-lõhnavad taimed ju mürgised.
Aa ja ühed hekipõõsad, mis mulle veel ka hästi Hispaania tundub, on igatsugu jasmiinilised. Eriti jasmin de verano. See, lisaks apelsiniõiele, üks mu lemmik lõhnu, mis esimesest aastast alates siin ninna jäänud. Vahepeal üritasin oma aias ka teda kasvatada. A tal oli küljes mingi totakas lace bug, mille vastu ma lõpuks ei viitsinud enam sõdida.
Kust sa hispaaniakeelseid nimesid võtad? On mingi hea leht? Eestikeelsed nimed ongi eksootilistel taimedel aeg-ajalt nii veidrad ja toredad nt imeilus kapokipuu. On jah imeilus, siis kui õitseb 😀 Ja hiina sinivihma kuulsin praegu esimest korda. Ma olen seda teadnud ainult rippoa ja visteeria nimega.
Nii tore, et sa ka taimehull 😀 Mul telfus ka hiigelkaust lemmik puudest-põõsastest.

  Liked by 1 person

  • Mar ütles:

   Kusjuures ma ka esialgu ei teadnud, et oleander nii mürgine. Olen isegi tuppa vaasi õiekese murdnud 😀
   Mulle ka täiega meeldib jasmiinilõhn. Hiljuti avastasime siin, et paljudele inimestele ei meeldi, meenutavat kassikusehaisu 😀 Ei nõustu üldse! 😀
   Hispaanianimed mul enamasti kas mingitest artiklitest või botaanikaaia sotsiaalmeediast või siis google lensist lihtsalt. Eestikeelsed otsisin spetsiaalselt selliselt lehelt nagu eestikeelsete taimenimede andmebaas (taimenimed.ut.ee). Ma ise samamoodi nt visteeriat sinivihmaks pole kutsunud. Ja no mõned seal veel sellised, mille puhul ma ise tavaelus pigem kasutan hisp. või lad. nime või otsetõlget hisp keelest. A sinivihm on tegelt päris hea tabav nimi.
   Kuule, ma olen tähele pannud jaa, et sa sama hull või must veelgi hullem taimehull 😛 Mul on nüüd üks eesmärk mõni kohalik seeneteadlane sõbraks saada, neid ei julge üldse ise neti abil määrata, aga kangesti tahaks seenele minna küll. Nii et kui mõne leiad, I’m in!

   Meeldib

 3. epp5500 ütles:

  See on NII tore ja ilus ja hariv postitus! Ole sa tänatud!!
  Kusjuures mitmed neist õielistest on mulle New Mexico aegadest lähedalt tuttavad. Ahjaa, ja see nn. potilillede teema ka – Hawaiil näiteks imestan kogu aeg, et oi, kasvavad ka Eestist või USA mandriosas, kuid palju väiksemates mõõtmetes, või siis üleüldse vaid toatingimustes.
  P.S. Mu praeguses kodus, Oregonis, elan hiigelsuurte kadakaPUUDE keskel, Eestis ju kadakaPÕÕSAD.

  Liked by 1 person

  • Mar ütles:

   Pole tänu väärt, rõõmuga!
   See on huvitav jaa, et nii palju oleneb ikka sobivast kasvukohast ja kliimast. Enda puhulgi tunnen, et põhjapool oleksin pisike okkaline põõsas, aga siin puu (okkaid ka vähem) 😀

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s